Ütünüzün Tabanını Ve Kirecini Temizlemek İster Misiniz?

23 Ocak 2017

<
Ütünüzün Tabanını Ve Kirecini Temizlemek İster Misiniz?

Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Ütümüzün tabanı zaman yenik düşer ve zamanla yıpranır. Kirlenen ütü tabanları ile ütü yapmak nerdeyse imkânsız hale gelmektedir. Tabiri caizse ütülerimiz jilet gibi olmamaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ütünün altının temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır.


  1. Tuz İle Ütü Tabanı Temizliği: Öncelikle yapmamız gereken ütünüzü fişe takıp ısınmasını sağlıyoruz ve akabinde, gazete kâğıdının üzerine bir miktar tuz döküp ütüyü fişten çekerek ütünün tabanına gazeteye döktüğümüz tuz yardımıyla siliyoruz. Sonrasında temiz bir bezle ütünün altını siliyoruz ve tabanda oluşan kirlerden kurtuluyoruz.

  2. Karbonat Ve Su İle Ütü Tabanı Temizliği: ütünüzün tabanı hassas ve teflon tabanlı ütüler için bu yöntemimizi kullanabilirsiniz. Karbonat ve suyu karıştırın hamur kıvamına getirin. Bu hamuru ütünün tabanına sürerek hafif hafif fırçalayıp bir bezle silerek temizliği bitirebilirsiniz. Ütüyü daha sonra fişe takarak bir havluyu altına koyup buharını çıkarmayı unutmayınız.

  3. Sirke İle Ütü Tabanı Temizliği: Bir kabın içerisinde sirke ve tuz karıştırarak, pamuklu çubuk yardımıyla ütünün altını temizleyebilirsiniz. Daha sonra kuru pamuklu kulak çöpü ile sirkeyi de temizleyerek ütünün tabanını temizleyebilirsiniz.